Memur Zammında Uzlaşma Sağlandı - DOGRU BAKIS MEDYA-Son Dakika, Haber, Haberler
HAVA DURUMU
Detay için resmin üzerine tıklayiniz
 
SON EKLENEN YAZI
MAKYAVELİZM'İN GÜNÜMÜZDEKİ YANSIMALARI
(Salih ÖZDEN) TIKLA OKU
Dolar (Alış: 2.1619 TL - Satış: 2.1658 TL)  |  Euro (Alış: - 2.8528 TL - Satış: 2.858 TL)  |  Sterlin (Alış 3.5803 TL Satış: 3.599 TL)

Memur Zammında Uzlaşma Sağlandı

Memur Zammında Uzlaşma Sağlandı07 Ağustos 2013, 16:04

Hükümet ile memur sendikaları arasındaki görüşmede anlaşma sağlandı. Memura yapılacak zam oaranı belli oldu

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile memur sendikaları arasındaki görüşmede anlaşma sağlandı.Memur zammı konusunda taraflar uzlaştı. Hükümetin dün sunduğu yüzde 3+3 zam teklifi üzerinden uzlaşmaya varıldı.

HÜKÜMET 3+3 DEMİŞTİ

Yaklaşık 2.6 milyon memurla 1 milyon 900 bin memur emeklisini ilgilendiren sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlandı. Hükümetin memura sunduğu yüzde 3+3 zam teklifinde anlaşıldı. Hükümet dün, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının hesaplanmasında kullanılan aylık katsayı, taban aylık katsayısı ve yan ödeme katsayısı ile sözleşme ücretlerinin 2014 Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3+3, 2015 Ocak ve Temmuz aylarında da yüzde 3+3 oranında artırılmasını önermişti.

2014- 2015 toplu sözleşme görüşmeleri mutabakatla sonuçlandı. Konu ile ilgili açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptı.

ZAM ORANLARI

-Ocak 2014'den itibaren geçerli olacak şekilde taban aylığına 175 TL zam yapılacaktır.

-2015'te birinci altı ayda yüzde 3, ikinci altı ayda yüzde 3 ve enflasyon farkı oluşursa enflasyon farkı ödenecek.

- 2014'te öğretmenlerimize 150 TL eğitim öğretim tazminatı ödenecek.

-4/C'lilere aile yardımının yanında 2014 Ocak ayında iyileştirme vasfından 175 TL, 350 TL'lik bir iyileştirme gerçekleştirilecek

-Hizmet kollarına gelince; Hakem heyetinin geçmiş yıl vermiş olduğu kazanımları koruyoruz.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 20 BİN 10 TL OLACAK

Toplu İş Sözleşmesi kapsamında mutabakata varan Memur sendikaları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı imza töreni ardından Bakan Faruk Çelik basının sorularını cevapladı. Çelik, "En düşük memur maaşı ne olacak?" sorusu üzerine, 2014 yılından itibaren en düşük memur maaşının aile yardımıyla birlikte 2 bin 10 TL olacağını söyledi.

Taban aylığına yapılan artışın en çok emeklilere yarayacağını vurgulayan Faruk Çelik, "Emeklilerin maaşındaki artış, çalışanlara göre daha fazla olacak. Çünkü direk taban aylık artışı var. Düşük aylık dediğimiz taban aylık bir artı olacak, yüksek aylık alanlar için o kadar olumlu olmayacak. Haliyle makasın daralmasını sağlayacak." dedi.

100 BİN SÖZLEŞMELİ KADROYA ALINDI

Bakanlık olarak 4C'lilerle ilgili söz verdiklerini ve sözlerini tuttuklarını anlatan Çelik, "4 C'lileri, onların yaşadığı sorunları biliyoruz ama toplu sözleşme sürecinde onların Mali ve sosyal hakları masamızda olacak dedik. Mali ve sosyal haklar çerçevesinde son derece sözümü yerine getirdik. Onlar içinde hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

HAVA DURUMU

   

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

Şu Anda Bir Seçim Olsaydı, Oyunuzu Hangi Partiye Verirdiniz?
Tüm Anketler

EKONOMİ

Merkez Bankası 'ndan Dolara Müdahale!

Merkez Bankası 'ndan Dolara Müdahale! Merkez Bankası, döviz piyasasına döviz satarak müdahale etti. Doğrudan müdahale ile dolar tarihi zirve olan 2.2975&...

Dolar Hız Sınırını AŞTI !

Dolar Hız Sınırını  AŞTI ! Faiz artırımı isteyen piyasa, bugünkü toplantı öncesinde Merkez Bankası 'na gözdağı verdi. Dolar 2.25 'le r...

Her Hakkı Doğru Bakış Medya İnternet Haber Gazetesi'ne Aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu